بک آپ گرفتن از مک به وسیله Time Machine

ماشین زمان ، واقعی تر از همیشه

در این مقاله میخواهیم تا با هم یاد بگیریم که چگونه به وسیله تایم ماشین از مک خود پشتیبان تهیه کنیم و هر زمان که نیاز شد از آن استفاده کنیم .

ویژگی ماشین زمان یا تایم ماشین (Time Machine) ، یک قابلیت خارق العاده در مک او اس است که کوپرتینویی ها واقعا در اجرای آن سنگ تمام گذاشته اند و نیاز به هر ابزار دیگری را بر طرف کرده اند .

این ابزار به طور خودکار از هست و نیست شما مانند : فایل ها ، برنامه ها ، موزیک ها ، ایمیل ها ، عکس ها ، اسناد و فایل های سیستمی پشتیبان تهیه میکند تا اگر روزی فایل های اصلی و یا سیستمی شما از دیسک به طور کامل خذف شدند و یا آسیب دیدند بتوانید آن ها را از پشتیبانی که گرفته اید بازیابی کنید .

در ابتدا برای ایجاد بک آپ به وسیله تایم ماشین شما نیاز به یک فضای ذخیره سازی اکسترنال دارید . وقتی که فضای ذخیره سازی اکسترنال را متصل کرید به Time Machine بروید و دیسک مورد نظر را انتخاب کنید . در این مرحله Time Machine بطور خودکار از ۲۴ ساعت گذشته ، پشتیبان گیری روزانه برای یک ماه گذشته و پشتیبان گیری هفتگی برای تمام ماه های قبلی ، بطور خودکار پشتیبان ساعت تهیه می کند. قدیمی ترین نسخه پشتیبان  هنگامی که دیسک پشتیبان شما پر است حذف می شود تا فضای کافی همیشه برای بک آپ در دسترس باشد .

برای ایجاد بک آپ در ابتدا یکی از فضاهای ذخیره سازی زیر را وصل کنید .

  • فضا های ذخیره سازی اکسترنالی که قابلیت اتصال به مک دارند مانند :  USB, Thunderbolt, یا FireWire drive
  • فضا هایی ک متصب به AirPort Extreme Base هستند  (مدل ۸۰۲٫۱۱ac  )
  • AirPort Time Capsule
  • دستگاه ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) که از تایم ماشین به وسیله SMB پشتیبانی می کند

وقتی که شما فضای ذخیره سازی اکسترنال را وصل میکنید پنجره ای باز میشود و از شما سوال میشود که آیا میخواهید از این دیسک به عنوان هارد بک آپ خود استفاده کنید یا خیر . در صورتی که قصد استفاده از دیسک مورد نظر را دارید بر روی “Use as Backup Disk” کلیک کنید

  • پیشنهاد میکنیم که برای امنیت بیشتر اطلاعات خود گزینه “Encrypt Backup Disk” را فعال کنید.
  • توجه : در صورتی که فضای ذخیره سازی شما از حجم کمی برخوردار باشد این پنجره بازنخواهد شد (برای مثال دستگاهی را که متصل کرده اید یک فلش ۱۶ GB است .)

امکان دارد که با وجود داشتن فضای کافی تایم ماشین از شما سوالی نپرسد و پنجره مورد نظر باز نشود در چنین مواقعی باید خود آستین بالا بزنیم و به صورت دستی به سراغ تایم ماشین برویم برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید :

  1. از طریق منو بار بر روی     کلیک کنید تا تنظیمات تایم ماشین باز شود . همچنین میتوانید به مسیر () menu > System Preferences) بروید و سپس بر روی Time Machine کلیک کنید .
  2. بر روی “Select Backup Disk ” کلیک کنید .
  3. در این اینجا لیستی ظاهر میشود که دیسک های اکسترنال را نشان میدهد . دیسک مورد نظر خود را انتخاب کنید و حتما پیشنهاد میکنیم که گزینه ”Encrypt backups”  را هم فعال کنید

در صورتی که دیسک انتخابی از فرمت قابل قبولی برای تایم ماشین بر خوردار نباشد از شما درخواست میشود که آن را فرمت کنید در غیر این صورت دیسک انتخابی قابل استفاده برای تایم ماشین نخواهد بود برای اینکار بر روی ” Erase” کلیک کنید . دقت کنید که با این کار تمامی اطلاعات موجود بر روی دیسک حذف خواهد شد .

بعد از انتخاب دیسک پشتیبان ، Time Machine بلافاصله شروع به تهیه بکاپ های دوره ای می کند.  (بطور خودکار و بدون اقدام بیشتر توسط شما)

بسته به تعداد پرونده هایی که دارید ، اولین نسخه پشتیبان ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد ، اما در حالی که نسخه پشتیبان تهیه میشود ، می توانید از مک خود استفاده کنید. Time Machine فقط از پرونده هایی که از نسخه پشتیبان قبلی تغییر یافته است ، نسخه پشتیبان تهیه می کند ، بنابراین پشتیبان گیری آینده سریعتر خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

مطالب مشابه